Beskid Sądecki. Pijalnie Wód Mineralnych. Gdzie wypijesz wodę w naszej okolicy?
Beskid Sądecki ma wiele zaoferowania. Pijalnie Wód Mineralnych, tam warto się wybrać! Poznaj miejsca gdzie napijesz się leczniczej wody.
Beskid Sądecki, malowniczy obszar Polski, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i górskich szlaków, ale również z bogactwa naturalnych źródeł wód leczniczych. Wędrując po tych terenach, nie tylko rozkoszujesz się przyrodą, ale także możesz odnowić swoje zdrowie poprzez picie leczniczych wód mineralnych. Dla tych, którzy chcą poznać potencjał leczniczy tego regionu, przedstawiamy przewodnik po pijalniach wód mineralnych w Beskidzie Sądeckim. Dodatkowo ujęliśmy również kilka ciekawych źródełek w naszych regionie, tam również warto zawitać.
Zaczynamy!
1
Muszyna
- Pijalnia Wody Milusia - Ta bezpłatna pijalnia wody znajduje się w urokliwym Parku Zdrojowym w Muszynie. Tutaj możesz skosztować wody o nazwie "Milusia", która słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. „Milusia” jest wodą leczniczą szczególnie wskazaną przy następujących schorzeniach: choroby reumatologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, otyłość, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych.
- Pijalnia Wody Antoni - Kolejna darmowa opcja w Muszynie, znajdująca się również w Parku Zdrojowym. Udostępnienie i eksploatacja tego źródła oraz budowa pierwszych łazienek mineralnych, pozwoliła Muszynie na zdobycie statusu uzdrowiska w 1930 r. W uznaniu zasług ówczesnego burmistrza Muszyny, Antoniego Jurczaka, pierwszy odwiert nazwano jego imieniem. Wspomaga leczenie chorób układu trawienia, nerek i dróg moczowych, a także chorób dolnych dróg oddechowych, reumatologicznych, osteoporozy, otyłości i niektórych chorób alergicznych.
2
Piwniczna Zdrój
- Pijalnia Wody Mineralnej "Piwniczanka"- W Piwnicznej-Zdroju możesz odwiedzić tę popularną pijalnię, gdzie za darmo możesz napić się wody o nazwie "Piwniczanka" znanej ze swoich właściwości leczniczych.
- Park Zdrojowy na stoku Kicarza- W tym urokliwym parku znajdziesz nie tylko piękną przyrodę, ale także punkty pitne, gdzie możesz cieszyć się wodą mineralną.
3
Tylicz, Muszynka
- Pijalnia Wody Mineralnej "Tyliczanka" - Ta bezpłatna pijalnia wody w Tyliczu zapewnia dostęp do leczniczej wody mineralnej, która jest ceniona przez wielu korzystających. Zdrój ten jest najstarszym i najbardziej znanym ujęciem wody mineralnej w Tyliczu, zwanym potocznie tylicką „Szczawą”. Przy źródle tym zatrzymywały się w przeszłości karawany kupieckie podążające z Węgier do Krakowa, a obecnie zatrzymują się tutaj turyści i mieszkańcy. Dostęp do Zdroju nieograniczony.
- Źródło T7 "Bradowiec"- Kolejne darmowe źródło wody mineralnej w okolicy, które warto odwiedzić dla korzyści zdrowotnych. Źródło było dosyć zapomnianym obiektem, który był objęty jedynie betonowym kręgiem. Zlokalizowane jest na lewym brzegu potoku Bradowiec, 400 metrów od drogi łączącej Tylicz z Powroźnikiem. Woda wypływająca tutaj samoczynnie swym składem i smakiem zbliżona jest do krynickiego Zdroju Głównego i tylickiej "Szczawy". Nazwane przez turystów "Źródełkiem Miłości" , zabudowane stylową altaną.Teren w najbliższym otoczeniu Bradowca obfituje w liczne wysięki szczawowe wraz z ekshalacjami dwutlenku węgla.
4
Krynica-Zdrój
- Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju- To jedno z najbardziej znanych miejsc, gdzie można napić się leczniczej wody w Krynicy. Pomimo że niektóre źródła są płatne, w wielu punktach dostęp do wody jest darmowy. Lokalizacja jest dogodna komunikacyjnie i atrakcyjna turystycznie, dzięki sąsiedztwu Góry Parkowej oraz ulubionego przez spacerowiczów deptaka. Wody dostępne w tej pijalni:
1. Jan
2. Słotwinka
3. Tadeusz
4. Zdrój Główny
5. Zuber
- Pijalnia "Mieczysław" w Starym Domu Zdrojowym - To kolejna opcja dla tych, którzy pragną skosztować wód mineralnych w Krynicy-Zdroju. W tej pijalni skosztować można jedynie wody Mieczysław, która jest zalecana w nieżytach żołądka, chorobach wrzodowych a także po resekcji żołądka i w przewlekłych stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Znajduje się w Starym Domu Zdrojowym.
- Pijalnia „Jan” i „Józef” - Ulokowana jest na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Wody dostępne w tej pijalni:
1. Jan
2. Józef
Dostępny tylko w tej pijalni Zdrój „Jan” i Zdrój „Józef” posiadały niegdyś osobne pawilony. W roku 1923 wzniesiono jeden duży drewniany pawilon służący jako pijalnia dla obydwu budynków. Budowla o charakterze pawilonowo- dworkowym, nakryta dachem czterospadowym.
5
Żegiestów Zdrój
- Pijalnia Wody Mineralnej "Anna" - Ta darmowa pijalnia wody w Żegiestowie Zdroju to doskonałe miejsce, aby odnowić swoje ciało i umysł. Pijalnię tę wybudowano w formie altany w pobliżu potoku Muszynka. W uznaniu za wieloletnią opiekę nad źródłami w Muszynie i dla uczczenia zasług dr Anny Jarockiej, kierowniczki Laboratorium Balneochemicznego BalneoProjekt Warszawa, ujęcie zostało nazwane jej imieniem. Woda ma wyrazisty, orzeźwiającym smak — w opinii mieszkańców Muszyny jest jedną z najsmaczniejszych — i posiada dużą zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla. Zawiera w sobie właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, alkalizujące, wpływa korzystnie na przewód pokarmowy i drogi moczowe.
- Pijalnia Sanatorium Wiktor-Cechini Medical & SPA - Wiktor Cechini położony jest w malowniczym, otoczonym górami Beskidzie Sądeckim w Żegiestowie-Zdroju. Choć niektóre usługi mogą być płatne, dostęp do wody mineralnej może być bezpłatny dla gości. O atrakcyjności tego miejsca stanowi bogactwo terenu w zasoby naturalnych złóż mineralnych o potwierdzających właściwościach leczniczych. Ogromnym atutem tego miejsca jest charakterystyczny mikroklimat, dużo zieleni i czyste powietrze.
Odkrycie potencjału leczniczego Beskidu Sądeckiego nie musi być drogie.
Dzięki licznej ilości darmowych pijalni wód mineralnych, każdy może skorzystać z dobrodziejstw natury, poprawiając swoje zdrowie i samopoczucie. Podczas wizyty w tych miejscach nie tylko odkryjesz urok górskich krajobrazów, ale także doświadczysz dobroczynnego wpływu leczniczych wód na swoje ciało i ducha.