Sauna ma do zaoferowania wiele korzyści. Zobacz dlaczego warto z niej korzystać.

Czy marzysz o idealnym wypoczynku podczas swojego zasłużonego urlopu? Warto rozważyć skorzystanie z sauny, którą oferuje Chata Dwie Doliny - dostarczy Ci nie tylko relaksu, ale także licznych korzyści zdrowotnych. Poznajmy bliżej zalety korzystania z sauny wsparte konkretnymi statystykami…a jak wiemy, statystyki nie kłamią!

Nowa atrakcja Muszyny znowu otwarta. Zamek Baszta - wybierz się tam!

Zamek w Muszynie – turystyczny hit! Atrakcja niedaleko naszej Chaty (4,2 km).

Muszyna, malownicza miejscowość położona w sercu Beskidu Sądeckiego, znana głównie z urokliwych krajobrazów, teraz może pochwalić się także odrestaurowanym zabytkiem, który przywraca ducha historii i zaprasza do podróży w czasie. Zamek Baszta, duma i symbol Muszyny, ponownie otwiera swe bramy dla zwiedzających, oferując niezapomniane doznania historyczne i widokowe.

Zaczynamy!

1

Powrót do przeszłości

Ruiny zamku Muszyńskiego znajdują się na stromym wzgórzu w paśmie Koziejówki, w widłach rzek Poprad, Szczawnik i Muszynka. To miejsce, popularnie zwane "Basztą", było strategicznym punktem obronnym, wzniesionym za czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek miał za zadanie chronić granice, nadzorować przewóz towarów i pełnić rolę komory celnej. Pierwotnie na szczycie wzgórza stał drewniany gródek z XI wieku, który w XIV wieku został wzmocniony kamieniami i częściowo obmurowany. Sam zamek powstał około 1390 roku na niższym ze szczytów. Z czasem, po zniszczeniach w 1474 roku, zamek odbudował mistrz Aleksy z Bardiowa, wprowadzając renesansowe detale. Jego rangę zmniejszył rozwój techniki wojskowej, aż ostatecznie w XIX wieku, po pożarze i działaniach kamieniarzy budujących tunel kolejowy, zamek stał się jedynie ruiną.

(Po więcej zapraszamy tutaj:
https://muszyna.pl/pl/1907/2209/ruiny-xiv-wiecznego-zamku.html
https://muszyna.pl/mfiles/2086/28/0/z/Album-MUSZYNA-ZAMEK-2023-internet-.pdf)

2

Ciekawe legendy związane z Zamkiem

Jedna z opowieści o zamku Muszyńskim mówi o staroście Bedlińskim, który rozkazał wydrążyć pod zamkiem lochy, przeznaczone na ukrycie skarbu. Legenda głosi, że ta kryjówka jest strzeżona przez dwójkę skamieniałych dzieci. Według innej opowieści, w tych samych lochach znajduje się ogromna sala, gdzie śpią żołnierze, budzący się co roku w Niedzielę Palmową. Według przekazu, te wojska miałyby ożyć, aby współdziałać z rycerzami z Tatr i stoczyć ostateczną bitwę z wrogami Rzeczypospolitej. Te i wiele innych legend skrywa tenże Zamek!

3

Co można zobaczyć?

Po dokonanej renowacji i otwarciu dla publiczności, Zamek Baszta zaprasza do zwiedzania swoich wnętrz. Nowo powstała wieża została zaadaptowana do celów edukacyjnych. Wchodząc schodami na sam jej szczyt zgłębić można historię Muszyny jak i legendy związane z nią, jak i samym zamkiem. Kiedy dotrzemy już na samą górę zobaczymy rozciągającą się panoramę miasta. Jest to imponujący widok, który pozwala zrozumieć dlaczego akurat to miejsce zostało wybrane do wybudowania warowni. Natomiast po drugiej stronie zamku znajdziemy salę wystawienniczą, a na jej dachu taras widokowy.

4

Zaplanuj wizytę już dziś!

Zamek Baszta serdecznie zaprasza zwiedzających. W okresie od maja do sierpnia zamek otwarty będzie w godzinach 10-17. Ostatnie wejście ma miejsce 30 minut przed zamknięciem. Dla dzieci do 12 roku życia wstęp bezpłatny, natomiast dla reszty wygląda to następująco: 10 zł dla bilet cały oraz 6 zł bilet ulgowy.

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, przyrody i niezwykłych miejsc, Zamek Baszta w Muszynie powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Przygotuj się na fascynującą podróż w czasie, odkrywanie tajemniczych zakamarków zamku i delektowanie się malowniczymi widokami Beskidu Sądeckiego. Zamek Baszta to nie tylko kolejna atrakcja turystyczna, to prawdziwy klejnot kultury i historii, który czeka na Ciebie!

5

Godziny otwarcia zamku w Muszynie i cennik

Zamek Baszta serdecznie zaprasza zwiedzających. W okresie od maja do sierpnia zamek otwarty będzie w godzinach 10-17. Ostatnie wejście ma miejsce 30 minut przed zamknięciem. Dla dzieci do 12 roku życia wstęp bezpłatny, natomiast dla reszty wygląda to następująco: 10 zł dla bilet cały oraz 6 zł bilet ulgowy. Szczegóły dotyczące zamku Baszta oraz regulamin zwiedzania można zobaczyć https://muszyna.pl/pl/1907/2209/ruiny-xiv-wiecznego-zamku.html.

Zaplanuj wizytę już dziś! Odwiedź atrakcje obok Zamku.

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, przyrody i niezwykłych miejsc, Zamek Baszta w Muszynie powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Przygotuj się na fascynującą podróż w czasie, odkrywanie tajemniczych zakamarków zamku i delektowanie się malowniczymi widokami Beskidu Sądeckiego. Zamek Baszta to nie tylko kolejna atrakcja turystyczna, to prawdziwy klejnot kultury i historii, który czeka na Ciebie! Kolejnym fajnym miejscem będą Ogrody Sensoryczne w Muszynie. Duży teren rekreacyjny, liczne ławki oraz wiele tematycznych przystanków sprawi,że ani Ty ani Twój pupil nie będzie się nudzić w tym miejscu.

Zapraszamy do Chaty Dwie Doliny

U nas każdy znajdzie coś dla siebie! W końcu domek w górach ze strefą relaksu to gwarancja udanego wypoczynku!

TOP